czwartek, 29 maja 2014

FILM O ŚWIĘTYM PAWLE

Przypominam, że w piątek 30.05.2014  spotykamy się w salce Konwiktu o godzinie 19.00.
Tym razem będziemy oglądali I część  filmu o Świętym Pawle.


--------------------------------------------------------------

Zachęcam i proszę Was wszystkich do modlitwy za Ks. Andrzeja Kowalczyka. O pomyślność, Bożą opiekę podczas operacji, której Ks. Andrzej ma być poddany.

Maryjo Uzdrowienie Chorych weź w swoją opiekę swojego syna, kapłana Ks. Andrzeja. Wyproś u Ojca potrzebne łaski dla Niego i całej wspólnoty Marana Tha, na ten czas próby. Byśmy trwali niestrudzenie w jedności modlitwy, by nasza wiara się nie zachwiała.
Matko Kościoła umocnij nas w wierze, nadziei i miłości.
Marana Tha - Przyjdź Panie Jezu.


piątek, 23 maja 2014

Spotkanie Marana Tha

24 maja 2014 kolejne spotkanie Marana Tha, o godzinie 19.00 w Konwikcie.
Tematem będzie druga katecheza Kursu Paschalnego ROK 2 a w niej zagadnienie: "Msza Święta jako Uczta Paschalna".
Ważniejsze fragmenty pisma świętego potrzebne do katechezy.
J 8,34-36
J 11, 25-26
I P 1,3-4
J 6, 53-57

Przypominam o konieczności czytania codziennie po fragmencie ewangelii Św. Łukasza

środa, 21 maja 2014

NAWRÓCENIE ŚWIĘTEGO PAWŁA - mamy patrona wspólnoty

Po przedstawieniu propozycji i dyskusji na temat patrona zgodnie podjęliśmy decyzję o wyborze odpowiedniej i pasującej charyzmatem do naszej Wspólnoty postaci. Uznaliśmy, że najpełniej pasuje do nas "Nawrócenie Świętego Pawła" .
Wspomnienie tego święta przypada na 25 stycznia




Szaweł urodził się w Tarsie w Cylicji (obecnie Turcja) około 5-10 roku po Chrystusie. Pochodził z żydowskiej rodziny silnie przywiązanej do tradycji. Byli niewolnikami, którzy zostali wyzwoleni. Szaweł odziedziczył po nich obywatelstwo rzymskie. Uczył się rzemiosła - tkania płótna namiotowego. Później przybył do Jerozolimy, aby studiować Torę. Był uczniem Gamaliela (Dz 22, 3). Gorliwość w strzeżeniu tradycji religijnej sprawiła, że mając około 25 lat stał się zdecydowanym przeciwnikiem i prześladowcą Kościoła. Uczestniczył jako świadek w kamienowaniu św. Szczepana. Około 35 roku z własnej woli udał się z listami polecającymi do Damaszku (Dz 9, 1n; Ga 1, 15-16), aby tam ścigać chrześcijan. Jak podają Dzieje Apostolskie, u bram miasta "olśniła go nagle światłość z nieba. A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos: «Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?» - «Kto jesteś, Panie?» - powiedział. A On: «Jestem Jezus, którego ty prześladujesz. Wstań i wejdź do miasta, tam ci powiedzą, co masz czynić» (Dz 9, 3-6).


Po tym nagłym, niespodziewanym i cudownym nawróceniu przyjął chrzest i zmienił imię na Paweł.
Po trzech latach pobytu w Damaszku oraz krótkim pobycie w Jerozolimie odbył trzy misyjne podróże: pierwszą - w latach 44-49: Cypr-Galacja, razem z Barnabą i Markiem; drugą w latach 50-53: Filippi-Tesaloniki-Berea-Achaia-Korynt, razem z Tymoteuszem i Sylasem; trzecią w latach 53-58: Efez-Macedonia-Korynt-Jerozolima.
Św. Paweł, nazywany Apostołem Narodów, jest autorem 13 listów do gmin chrześcijańskich, włączonych do ksiąg Nowego Testamentu.
W Palestynie Paweł został aresztowany i był przesłuchiwany przez prokuratorów Feliksa i Festusa. Dwa lata przebywał w więzieniu w Cezarei. Gdy odwołał się do cesarza, został deportowany drogą morską do Rzymu. Dwa lata przebywał w więzieniu o dość łagodnym regulaminie. Uwolniony, udał się do Efezu, Hiszpanii (prawdopodobnie; jak podaje Klemens, "dotarł do kresu Zachodu", a tak określano tereny Półwyspu Iberyjskiego) i na Kretę. W Efezie albo w Troadzie aresztowano go po raz drugi (64 r.). W Rzymie oczekiwał na zakończenie procesu oraz wyrok.
Zginął śmiercią męczeńską przez ścięcie mieczem w tym samym roku co św. Piotr Apostoł (67 r.). W Rzymie w IV wieku szczątki Pawła Apostoła złożono w grobowcu, nad którym wybudowano bazylikę św. Pawła za Murami. Jest patronem licznych zakonów, Awinionu, Berlina, Biecza, Frankfurtu nad Menem, Poznania, Rygi, Rzymu, Saragossy oraz marynarzy, powroźników, tkaczy.

W ikonografii św. Paweł przedstawiany jest w długiej tunice i płaszczu. Jego atrybutami są: baranek, koń, kość słoniowa, miecz.


poniedziałek, 19 maja 2014

Homilia z mszy świętej

Homilia Ks. Piotra Libiszewskiego z mszy świętej wotywnej -"jestem, pamiętam, czuwam ..."  z 16 maja 2014.


"jestem, pamiętam, czuwam..."
Maryjo dziękujemy za Twoją Matczyną opiekę
Maryjo dziękujemy Ci za Twoje słowo pocieszenia pełne miłości i troski
Maryjo wspierająca dziękujemy za wymagania jakie stawiasz na drodze naszego nawrócenia.
Bądź uwielbiona Matko Gorejąca Ogniem Miłości, oblubienico Ducha Świętego .....



wtorek, 6 maja 2014

Kurs Paschalny

W najbliższy piątek przypada nasze kolejne spotkanie. Serdecznie zapraszam wszystkich do salki Konwiktu Św. Leona na godzinę 19.00.
Tym razem rozpoczniemy pierwszą katechezę z Kursu Paschalnego a tematem pierwszej katechezy będzie rozważanie na temat obecności Jezusa w Eucharystii - "Ofiara i Obecność Jezusa w Eucharystii".

Podaję skróty do ewangelii opisujące ustanowienie Eucharystii, pomocne do rozważania katechezy.
Mt 26, 26-28
Mk 14, 22-24
Łk 22, 19-20
I Kor 11,23-25
oraz dodatkowo J 6, 51-55.

Tym razem w trakcie trwania Kursu Paschalnego każdy z nas czyta codziennie w domu  fragment ewangelii Św. Łukasza aż do Świąt Zesłania Ducha Świętego.


sobota, 3 maja 2014

3 Maja 2014 ŚWIĘTO MATKI BOSKIEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Matko Boska Królowo Polski - Módl się za nami!



Powierzamy się Tobie, najpewniejsza Przewodniczko i Wspomożycielko narodu na tym gwałtownym zakręcie naszych dziejów, w tak dziś trudnych chwilach życia polskiego.

Oddajemy w Twe macierzyńskie dłonie to, co jest u nas najlepsze, abyś to dobro umocniła w naszych sercach i czynach, W obyczaju i działaniu narodu.

Powierzamy Ci, Maryjo, i to, co w nas słabe i zagrożone. Ulecz nas z grzechów i niemocy. Pomóż pokonać wszelką beznadziejność. Dźwigaj z upadków, klęsk i błędów.

Zawierzamy Ci, Matko, wszystkich Polaków, ale szczególnie tych, którzy znaleźli się w obliczu biedy, bezrobocia, braku mieszkania, strachu przed przyszłością.

Zawierzamy Ci każdego człowieka w naszej Ojczyźnie. Przede wszystkim jednak młode rodziny i całe pokolenie młodych Polaków, bo od nich zależą przyszłe losy Ojczyzny. Ucz nas, Zwycięska Pani, przezwyciężać nasze złe skłonności i wady, a szczególnie egoizm, nieczułość na potrzeby innych, bezmyślne korzystanie z dóbr tego świata. Ucz nas wychodzić z sercem obdarzającym i z czynem miłości ku ludziom, szczególnie tym, którzy oczekują naszej pomocy.

Prosimy Cię, Matko i Żywicielko Syna Bożego: naucz nas służyć życiu od jego poczęcia aż po naturalną śmierć. Naucz nas to życie przyjmować z wdzięcznością i ufnością. Ucz nas, Wspomożycielko wiernych współodpowiedzialności w Kościele i życiu społecznym. Wiemy, że trzeba nam u progu drugiego tysiąclecia polskich dziejów wziąć w swe dłonie odpowiedzialność za losy Ojczyzny.

Ucz nas, Królowo Polski, jak to mamy czynić. Pragniemy żyć z każdym dniem lepiej i godniej, jako chrześcijanie i Polacy, świadomi wielkiego dziedzictwa tysiącletniej kultury narodu; wierni kontynuatorzy jego najlepszych tradycji, ale otwarci na wezwania, jakie stawia nam dzisiaj Bóg, Władca Dziejów. Spraw to, Przewodniczko narodu, abyśmy nie uchylali się od podejmowania tych od wieków ważnych i tych prawdziwie nowych - a gwarantujących dobro naszego kraju i narodu - zadań, jeśli tylko okażemy się do nich sposobni.

Spraw przez pomoc z nieba, przez swe potężne wstawiennictwo u Boga, abyśmy podjęte przez siebie zadania i obowiązki jak najlepiej wykonywali. Chcemy kroczyć w naszym życiu wspólnie z Chrystusem, jako Jego wierni wyznawcy.

Pragniemy gorąco, czynem i słowem, całym swoim życiem, dawać świadectwo prawdzie, którą wyznajemy,

Wspomagaj nas w tym Maryjo, Wspomożycielko wiernych, Królowo Polski. Amen