niedziela, 17 sierpnia 2014

SŁOWO STAŁO SIĘ CIAŁEM - rekolekcje w Licheniu 23 sierpnia 2014

Za niespełna tydzień większość z nas wybiera się na jednodniowe rekolekcje do Lichenia. Prowadzącym rekolekcje będzie o. Jhon Baptista Bashobora. Nie każdy słyszał o tym charyzmatycznym kapłanie więc pozwoliłam sobie na zamieszczenie zdawkowej informacji posługując się przy tym wiedzą WIKIPEDIA. Można by rozszerzyć jego niezwykły życiorys, lecz niech to będzie zachętą dla  poszukujących. 
Warto też jest zastanowić się nad celem i sensem takich czy innych rekolekcji. Czy nie jest on spowodowany ciekawością albo tylko chęcią przeżycia czegoś niezwykłego? A może mam zbyt wielkie oczekiwanie względem "darów" jakie CHCĘ otrzymać? 
Myślę że to dobry moment na to by poddać analizie moje spotkanie z Jezusem. Jakie jest i co chcę w sobie zmienić i poprawić aby łaska. którą otrzymuję była pełna.
Dlatego wspólnie z Księdzem Piotrem przygotowaliśmy dla nas wszystkich pomocne pytania, które pomogą nam w pełni świadomości przeżyć te rekolekcje. Oto te pytania:
Napisać przed spotkaniem:
1. Jaką mam intencję na spotkanie z ks. J.B.
2. Jaki jest cel mojego spotkania (jakie owoce chciałbym uzyskać)?

Napisać po spotkaniu:
3. Co zrobiłem, aby uzyskać te owoce?  
4. Jaki owoce ostatecznie osiągnąłem?
- czy osiągnąłem też te, których się nie spodziewałem?
- czy któryś spodziewanych owoców nie osiągnąłem (jaki może być tego powód)?
5. Jak będę się dzielił owocami ze spotkania z innymi?



John Baptist Rubara Bashobora ugandyjski kapłan, charyzmatyk, doktor teologii duchowości,psycholog

     Urodził się 5 grudnia 1946 w katolickiej rodzinie w Bushenyi w Ugandzie Jako dziecko został osierocony przez ojca, którego otruła ciotka. Matkę wypędzono. Do osiągnięcia pełnoletniości wychowywała go rodzina wuja. O tym, że nie są oni jego prawdziwymi rodzicami, Bashobora dowiedział się dopiero w dniu święceń kapłańskich, mając 26 lat. Ciotka wyznała też, że chciała go otruć, podając mu jako dziecku zatrutą owsiankę, ale naczynie rozpadło się w czasie modlitwy przed posiłkiem, którą odmawiał chłopiec.
       Mając 10 lat wstąpił do niższego seminarium duchownego, początkowo nie odczuwał jednak, jak sam wielokrotnie wyznawał, powołania kapłańskiego. Będąc synem poligamisty nie mógł wziąć udziału w przygotowaniach do kapłaństwa, ponieważ synowie poligamistów nie mogli przyjmować święceń. Po ukończeniu niższego seminarium, w którym zetknął się z dwoma księżmi charyzmatykami z Kanady, postanowił wstąpić do Zgromadzenia Świętego Krzyża. W tym celu wyjechał do Indii. Nie złożył jednak ślubów zakonnych i powrócił do Ugandy. Jako kleryk diecezjalny przyjął święcenia kapłańskie w 1972. Przełożeni wysłali go na studia do Rzymu. Doktoryzował się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim z teologii duchowości, pisząc pracę na temat rozeznawania duchów w życiu ugandyjskich chrześcijan (ang. The discernment of spirits in the life of Ugandan christians). Przebywając w Rzymie związał się z katolickim Ruchem Odnowy Charyzmatycznej. Po powrocie do rodzimej diecezji założył dwie szkoły podstawowe, dwie szkoły średnie oraz dwa sierocińce, w których opieką objęto 5 tys. sierot. Obecnie jest diecezjalnym koordynatorem Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej w archidiecezji Mbarara oraz członkiem Narodowego Stowarzyszenia Modlitwy Wstawienniczej.
     Bashobora głosi rekolekcje i prowadzi charyzmatyczne spotkania modlitewne poza granicami Ugandy, m.in. w Polsce, do której przybył pierwszy raz w 2007.W czerwcu 2012 Bashobora wraz z osobami towarzyszącymi przeżył szczęśliwie wypadek w Zembrzycach na trasie z Suchej Beskidzkiej do Wadowic.
      Jednymi z największych rekolekcji organizowanych przez Bashoborę było spotkanie na Stadionie Narodowym w Warszawie w dniu 6 lipca 2013 r., w którym uczestniczyło blisko 60 tysięcy osób.

Ksiądz Bashobora jest również jednym z bohaterów obrazu dokumentalnego Macieja Bodasińskiego i Lecha Dokowicza Duch z 2008

Strony i źródła: