piątek, 25 grudnia 2015

Bóg się nam narodził!!!

O Jezu Maleńki, co przychodzisz w chłodzie
przyjmij me serce spragnione
Miłości Twej Niepojętej,

Zechciej wyzwolić mnie z pęta
grzechu co ciągle mnie nęka
i spraw bym miłowała,
troszczyła się i szanował
każdego napotkanego bliźniego,
i także siebie samego.

O stoisz już u mego progu,
Gościu czekany w mym domu.
Drzwi otwieram
Ty wchodzisz - i życie me wyswobodzisz.
Blaskiem Swym mnie otulasz
jak w stajence Święta Matula.

O Jezu mój Tyś mym Królem
w sercu tron Ci zbuduję.
Mieszkaj w nim - boś Ty Życie
darz łaskami obficie.
Ja w zamian będę Cię kochała,
w każdym momencie wspominała.
Twe przyjście i narodzenie,
Maryi pokorne milczenie.

Serce me grotą się staje
i chwałę Tobie oddaję
Uwielbiając Boga w Trójcy Jednego
bo mogę się stać dzieckiem Jego.



"On wschodzi w ciemnościach jak światło dla prawych,
łagodny, miłosierny i sprawiedliwy." PS 112, 4

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku życzę,
abyśmy podążając za przykładem Świętej Rodziny, z wiarą służyli
Najwyższemu Bogu, wypełniając Jego Świętą Wolę w naszym życiu.
Niech Maryja Nasza Matka towarzyszy nam w tej wędrówce otwierając nasze serca na Jezusa,
który jest Odwieczną Prawdą, a Święty Józef uczy miłości, ofiarności i pokory w wypełnianiu codziennych obowiązków. Niech nam wszystkim błogosławi Maleńka Dziecina na ten czas przeżywania Świąt i na każdy dzień Nowego Roku 2016

piątek, 27 listopada 2015

Czuwanie Adwentowe

Serdecznie zapraszamy na czuwanie adwentowe w sobotę 28 listopada 2015, które rozpocznie się Godzinkami do Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny o godzinie 19.00 w Konwikcie. Po odśpiewaniu godzinek będzie Eucharystia oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia.


środa, 11 listopada 2015

11 LISTOPADA - ŚWIĘTO POLSKI

Pragnę zachęcić wszystkich do radosnego świętowania Dnia Niepodległości Polski. Bo Polska to My. Niech pokrzepieniem i umocnieniem będą dla nas słowa Św. Jana Pawła II wypowiedziane niegdyś do Polaków. Choć minął spory czas od kiedy usłyszeliśmy je po raz pierwszy, to są one wciąż aktualne. 


Jan Paweł II o Polsce
     "Proszę was, abyście cale to duchowe dziedzictwo, któremu na imię "Polska", raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością - taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, - abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, - abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.
     Proszę was abyście mieli ufność nawet wbrew każdej swojej słabości, abyście szukali zawsze duchowej mocy u Tego, u którego tyle pokoleń ojców naszych i matek ją znajdowało, - abyście od Niego nigdy nie odstąpili, - abyście nigdy nie utracili tej wolności ducha, do której On wyzwala człowieka, - abyście nigdy,nie wzgardzili tą Miłością, która jest największa, która się wyraziła przez Krzyż, a bez której życie ludzkie nie ma ani korzenia, ani sensu.
    Proszę was o to przez pamięć i przez potężne wstawiennictwo Bogarodzicy z Jasnej Góry i wszystkich Jej sanktuariów na ziemi polskiej, przez pamięć św. Wojciecha, który zginął dla Chrystusa nad Bałtykiem, przez pamięć św. Stanisława, który legł pod mieczem królewskim na Skaice. Proszę was o to. Amen. (Kraków, 10 czerwca 1979 r.)"




niedziela, 1 listopada 2015

Wszystkich Świętych

1 listopada to dzień wielkiej zadumy nad przemijalnością i kruchością naszego ziemskiego życia. To dzień kiedy podejmujemy refleksje na temat śmierci, odejścia. skupiamy się na  naszych bliskich, którzy poprzedzili nas w wędrówce do wieczności. Równocześnie to dzień wielkiej radości, to dzień WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH, to znaczy że mamy wystawienników i orędowników w niebie, którzy pomagają nam w drodze do Ojczyzny Niebieskiej. Możemy ich o tę pomoc prosić, bo oni trwają w nieustannym uwielbieniu Boga i pragną by jak najwięcej dusz otrzymało tę samą łaskę - łaskę nieba.
I oni i my, a także dusze w czyśćcu cierpiące, jesteśmy Jednym Kościołem, jedną rodziną w Chrystusie połączeni w miłości i przez miłość.

 "Ponieważ mieszkańcy nieba, będąc głębiej zjednoczeni z Chrystusem, jeszcze mocniej utwierdzają cały Kościół w świętości... nieustannie wstawiają się za nas u Ojca, ofiarując Mu zasługi, które przez jedynego Pośrednika między Bogiem i ludźmi, Jezusa Chrystusa, zdobyli na ziemi... Ich przeto troska braterska wspomaga wydatnie słabość naszą" (KKK 956).

Życzę nam wszystkim Świętości.
takiej zwykłej w codzienności.
Miłości, która rozpala i porusza sercem.
Dobroci , która jest prosta jak chleb
Cierpliwości, również  do siebie samego.
Wiary tak mocnej, jak skała.
Nadziei niewiędnącej.
Gotowości dziecięcej.
Ufności pełnej.


Psalm 145, 1-21
(...)
10 Niechaj Cię wielbią, Panie, wszystkie dzieła Twoje 
i święci Twoi niech Cię błogosławią! 
11 Niech mówią o chwale Twojego królestwa 
i niech głoszą Twoją potęgę,
(...)

wtorek, 27 października 2015

MODLITWA JEZUSA

Zapraszamy wszystkich na mszę świętą z adoracja i modlitwą uwielbienia, w najbliższy czwartek 29 października 2015 do Konwiktu Św. Leona w Wejherowie na godzinę 19:00


wtorek, 29 września 2015

SPOTKANIE WSPÓLNOTY

Przypominam o zmianie dotyczącej naszych spotkań. W tym roku katechetycznym będziemy się spotykali w 1 i 3 czwartek każdego miesiąca. Msza święta nie ulega zmianie, odbywać się będzie zawsze w ostatni czwartek miesiąca począwszy od października.

Serdecznie zapraszam wszystkich członków oraz zainteresowanych na spotkanie w czwartek 1 października na godzinę 19.00 do Konwiktu Św. Leona w Wejherowie.




PSALM 119, 102-105

102 Nie odstępuję od Twoich wyroków,
albowiem Ty mnie pouczasz.
103 Jak słodka jest dla mego podniebienia Twoja mowa:
ponad miód dla ust moich.
104 Z Twoich przykazań czerpię roztropność,
dlatego nienawidzę
wszelkiej ścieżki nieprawej.
105 Twoje słowo jest lampą dla moich stóp
i światłem na mojej ścieżce.

niedziela, 13 września 2015

SPOTKANIE ORGANIZACYJNE

Najbliższe spotkanie członków wspólnoty Marana Tha, odbędzie się  w piątek 18 września 2015 o godzinie 19.00 w Konwikcie Św. Leona. Serdecznie zapraszamy.
Tematem spotkania będzie : "Moje miejsce we wspólnocie"


Ps 48, 14-15
"...  Bóg jest naszym Bogiem na wieki wieków
i że On nas będzie prowadził."

niedziela, 23 sierpnia 2015

KURS PASCHALNY. ROK 3. KATECHEZA 2


MODLITWA WSTAWIENNICZA

    W Księdze Rodzaju (18,1-33) czytamy, że Bóg ukazał się Abrahamowi w postaci trzech ludzi i rozmawiał z nim między innymi na temat grzechów Sodomy i Gomory. Abraham prosił Boga, aby nie karał sprawiedliwych wespół z bezbożnymi. Gdyby w mieście znalazło się pięćdziesięciu sprawiedliwych, czy zniszczysz to miasto? – zapytał Abraham. Bóg odpowiedział, że gdyby w mieście było tylu sprawiedliwych, to je nie zniszczy. Ale Abraham prosił dalej: gdyby było

środa, 19 sierpnia 2015

KURS PASCHALNY ROK 3. KATECHEZA 1

Tekst pochodzi katechezy majowej Kursu Paschalnego, przygotowanej dla członków Wspólnoty Marana Tha przez Ks. Andrzeja Kowalczyka

KAPŁAŃSTWO POWSZECHNE I POWOŁANIE DO EWANGELIZACJI


    Św. Piotr w swoim pierwszym Liście tymi słowami zachęca wiernych do świętości: Do Niego przybliżywszy się, który jest żywym kamieniem, ale u Boga wybranym i drogocennym, wy również jako żywe kamienie będziecie wbudowani, jako duchowa świątynia, jako święte kapłaństwo, aby składać duchowe ofiary, przyjemne Bogu przez Jezusa Chrystusa (1 P 2,4-5).
     Chrześcijanie według apostoła winni dążyć do świętości, ponieważ mają stanowić żywą, duchową świątynię. Porównanie „żywe kamienie” i „duchowa świątynia” apostoł tworzy w oparciu o Izajaszową metaforę „kamienia węgielnego położonego na Syjonie” (Iz 28,26), którą odnosi do Chrystusa w wierszu 4 i 6. Jeżeli Chrystus jest kamieniem węgielnym budowanej przez Boga świątyni, to Jego uczniowie są żywymi kamieniami tej świątyni (por. Ef 2,20). Są także kapłanami w niej, bowiem o kapłaństwie powszechnym w odbudowanym Izraelu mówi Izajasz: Wy będziecie nazwani kapłanami Jahwe, mienić was będą sługami Boga naszego (61,6).
    W tym samym liście św. Piotr ponownie przypisuje wszystkim wierzącym w Chrystusa godność kapłańską: Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, świętym narodem, ludem na własność przeznaczonym, abyście ogłaszali dzieła potęgi Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła (1 P 2,9). Apostoł wyraźnie tutaj nawiązuje do słów

środa, 29 lipca 2015

Episkopat o "in vitro"

Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski 
po podpisaniu przez Prezydenta RP ustawy dotyczącej procedury ,,in vitro”


       Po podpisaniu ustawy dotyczącej procedury „in vitro” wyrażamy nasze najgłębsze rozczarowanie i głęboki ból. W tych okolicznościach pragniemy raz jeszcze przypomnieć nauczanie Kościoła: „Jeżeli chodzi o leczenie bezpłodności, nowe techniki medyczne powinny uszanować trzy podstawowe dobra: 
  1. prawo do życia i do integralności fizycznej każdej istoty ludzkiej od poczęcia aż do naturalnej śmierci;
  2. jedność małżeństwa, pociągającą za sobą wzajemne poszanowanie prawa małżonków do stania się ojcem i matką wyłącznie dzięki sobie;
  3. specyficznie ludzkie wartości płciowości, które «wymagają, by przekazanie życia osobie ludzkiej nastąpiło jako owoc właściwego aktu małżeńskiego, aktu miłości między małżonkami». Techniki przedstawiane jako pomoc do przekazywania życia «nie dlatego są do odrzucenia, że są sztuczne. Jako takie świadczą o możliwościach sztuki medycznej, jednak powinno się je oceniać pod kątem moralnym w odniesieniu do godności osoby ludzkiej, wezwanej do realizacji powołania Bożego, w darze miłości i w darze z życia."


   W świetle takiego kryterium należy wykluczyć wszelkie techniki sztucznego zapłodnienia heterologicznego oraz techniki sztucznego zapłodnienia homologicznego, zastępujące akt małżeński” (Dignitas personae, 12). 
     Odpowiedzialność moralna za to, co się stało spada na prawodawców, którzy poparli i zatwierdzili prawo dopuszczające stosowanie metody „in vitro” i na zarządzających instytucjami służby zdrowia, w których stosuje się te techniki. Trzeba też wspomnieć o zorganizowanym sprzysiężeniu, ogarniającym także instytucje międzynarodowe, fundacje i stowarzyszenia, które prowadzą programową walkę o legalizację i rozpowszechnienie tej metody. W tym sensie problem „in vitro” wykracza poza sferę odpowiedzialności poszczególnych osób, a zło przez nie wyrządzone przyjmuje daleko idący wymiar społeczny. Ojciec święty Jan Paweł II w Liście do Rodzin pisał: „stajemy tu wobec olbrzymiego zagrożenia nie tylko poszczególnego jednostkowego życia ludzkiego, ale całej naszej cywilizacji”. 
   Poszanowanie życia jako daru Boga wymaga niekiedy decyzji odważnych i sprzecznych z dominującym nurtem – powiedział  papież Franciszek do Stowarzyszenia 

     Włoskich Lekarzy Katolickich (Rzym, 15.11.2014 r.). Papież zdecydowanie odrzuca różne formy „fałszywego współczucia”, promującego aborcję, eutanazję, zapłodnienie „in vitro” oraz wykorzystywanie istnień ludzkich do przypuszczalnego ocalenia innych. 
     W trosce o najbardziej bezbronne istnienia ludzkie oraz w duchu odpowiedzialności przed Bogiem za sumienia powierzonych nam wiernych mamy obowiązek jeszcze raz przypomnieć, że - podobnie jak w przypadku aborcji – katolicy nie mogą stosować „in vitro”, m.in. dlatego, że kosztem urodzin jednej osoby ludzkiej niszczone są inne nienarodzone dzieci. 
W tej sytuacji zwracamy się do katolików oraz do wszystkich ludzi dobrej woli, aby chronili każde życie ludzkie od chwili poczęcia, otaczając również opieką osoby narodzone przy zastosowaniu metody „in vitro”.
    Zachęcamy małżonków, którzy pragną potomstwa, aby podjęli metody leczenia niepłodności, które są godziwe z punktu widzenia moralnego. W przypadku niemożności zrodzenia potomstwa, Kościół zachęca do adopcji sierot, które dla odpowiedniego rozwoju ludzkiego potrzebują ogniska domowego (por. Dignitas personae, 13).

/-/ Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański

wtorek, 23 czerwca 2015

W Sercu Jezusa

W swym sercu na wieki ukryłeś wszystkich nas, już czas odnaleźć Twą Miłość.
Więc podnieśmy nasze dłonie i oddajmy mu cześć, uwielbiając Go.
Jezu, Twoje serce jest naszym schronieniem, w Nim jest nasz dom.

Msza Święta " W Sercu Jezusa" czwartek 25 czerwca 2015 godzina 19.00
Konwikt w Wejherowie.


piątek, 22 maja 2015

Uwielbienie w ZAUFANIU

Przyjmij zaproszenie na mszę świętą , podczas której będziemy uwielbiali Jezusa Obecnego, zapraszając Go do naszej wspólnej modlitwy, by wypełnił nas swoją Miłością, Pokojem i Radością.
Marana Tha - przyjdź Panie Jezu.

Msza Święta, Adoracja Jezusa Eucharystycznego, Uwielbienie
28 maja 2015 godzina 19.00
Konwikt Św. Leona ul. 3-go Maja 19, Wejherowo


DZIEŃ DZIEWIĄTY (sobota)

Modlitwa wstępna - odmawiana w każdym dniu nowenny

Duchu Święty, Boże, który w dniu narodzin Kościoła raczyłeś zstąpić widomie na Apostołów, aby oświecić ich rozum, zapalić serca, utwierdzić w wierze i życie ich uświęcić, błagamy Cię najgoręcej w czasie tej nowenny, abyś również nam raczył udzielić tych samych darów dla naszego uświęcenia i wzrostu chwały Bożej. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa z dnia

Pismo Święte poucza: "Kiedy nadszedł dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wichru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. i wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić." (Dz 2, 1-4)

Módlmy się:
Duchu Święty, który sprawiłeś, że Apostołowie mówili różnymi językami, spraw, abyśmy, potrafili mówić językiem słów, językiem czynów, językiem przykładu i wszystkimi możliwymi językami dla pomnożenia chwały Bożej. Amen.

Ojcze nasz ...

Boże, Ty otworzyłeś nam bramy życia wiecznego wywyższając Chrystusa i zsyłając nam Ducha Świętego; spraw; aby tak wielkie dary umocniły nasze oddanie się Tobie i pomnożyły naszą wiarę. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

czwartek, 21 maja 2015

DZIEŃ ÓSMY (piątek)

Modlitwa wstępna - odmawiana w każdym dniu nowenny

Duchu Święty, Boże, który w dniu narodzin Kościoła raczyłeś zstąpić widomie na Apostołów, aby oświecić ich rozum, zapalić serca, utwierdzić w wierze i życie ich uświęcić, błagamy Cię najgoręcej w czasie tej nowenny, abyś również nam raczył udzielić tych samych darów dla naszego uświęcenia i wzrostu chwały Bożej. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa z dnia

Pismo Święte poucza: "Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują. Nam zaś objawił to Bóg przez Ducha. Duch przenika wszystko, nawet głębokości Boga samego." ( 1 Kor 2, 9-10)

Módlmy się:
Przybądź Duchu Święty, napełniaj serca  Twoich wiernych i zapal w nich ogień Twojej miłości, abyśmy miłowali Boga całym sercem i otrzymali wieczne szczęście. Amen.

Ojcze nasz ...

Boże, Ty otworzyłeś nam bramy życia wiecznego wywyższając Chrystusa i zsyłając nam Ducha Świętego; spraw; aby tak wielkie dary umocniły nasze oddanie się Tobie i pomnożyły naszą wiarę. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

DZIEŃ SIÓDMY (piąte)

Modlitwa wstępna - odmawiana w każdym dniu nowenny

Duchu Święty, Boże, który w dniu narodzin Kościoła raczyłeś zstąpić widomie na Apostołów, aby oświecić ich rozum, zapalić serca, utwierdzić w wierze i życie ich uświęcić, błagamy Cię najgoręcej w czasie tej nowenny, abyś również nam raczył udzielić tych samych darów dla naszego uświęcenia i wzrostu chwały Bożej. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa z dnia

Pismo Święte poucza: "Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i ze już nie należycie do samych siebie? Za wielką bowiem cenę zostaliście nabyci. Chwalcie więc Boga w waszym ciele!" ( 1 Kor 6, 19-20)

Módlmy się:
Boże, dopóki żyjemy w ciele, walczymy ze złem, spraw przeto, abyśmy umieli opanować wszelkie pokusy i popędy przy pomocy mieszkającego w nas Ducha Świętego, byśmy żyli wiecznie. Amen.

Ojcze nasz ...

Boże, Ty otworzyłeś nam bramy życia wiecznego wywyższając Chrystusa i zsyłając nam Ducha Świętego; spraw; aby tak wielkie dary umocniły nasze oddanie się Tobie i pomnożyły naszą wiarę. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

wtorek, 19 maja 2015

DZIEŃ SZÓSTY (środa)

Modlitwa wstępna - odmawiana w każdym dniu nowenny

Duchu Święty, Boże, który w dniu narodzin Kościoła raczyłeś zstąpić widomie na Apostołów, aby oświecić ich rozum, zapalić serca, utwierdzić w wierze i życie ich uświęcić, błagamy Cię najgoręcej w czasie tej nowenny, abyś również nam raczył udzielić tych samych darów dla naszego uświęcenia i wzrostu chwały Bożej. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa z dnia

Pismo Święte poucza: "Postępujcie według Ducha, a nie spełnicie pożądania ciała. Owocem zaś Ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Mając życie od Ducha, do Ducha też się stosujemy." (Ga 5, 16.22.25)

Módlmy się:
Panie pomnóż w nas wiarę w Ciebie i zawsze nas oświecaj światłem Ducha Świętego, abyśmy postępowali według Ducha i cieszyli się Jego owocami. Amen.

Ojcze nasz ...

Boże, Ty otworzyłeś nam bramy życia wiecznego wywyższając Chrystusa i zsyłając nam Ducha Świętego; spraw; aby tak wielkie dary umocniły nasze oddanie się Tobie i pomnożyły naszą wiarę. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

DZIEŃ PIĄTY (wtorek)

Modlitwa wstępna - odmawiana w każdym dniu nowenny

Duchu Święty, Boże, który w dniu narodzin Kościoła raczyłeś zstąpić widomie na Apostołów, aby oświecić ich rozum, zapalić serca, utwierdzić w wierze i życie ich uświęcić, błagamy Cię najgoręcej w czasie tej nowenny, abyś również nam raczył udzielić tych samych darów dla naszego uświęcenia i wzrostu chwały Bożej. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa z dnia

Pismo Święte poucza: "Duch przychodzi z pomocą naszej słabości. Gdy bowiem nie umiemy się modlić tak, jak trzeba, sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami. Ten zaś, który przenika serca, zna zamiar Ducha, wie, że przyczynia się za świętymi zgodnie z wolą Bożą." ( Rz 8, 26-27)

Módlmy się:
Panie Jezu Chryste, dzięki mieszkającemu w nas Duchowi Świętemu, modlitwa nasza zdolna jest ujarzmić szatana i pokusy świata, a także zdolna jest wielbić Ciebie wraz z Ojcem i Duchem Świętym. Amen.

Ojcze nasz ...

Boże, Ty otworzyłeś nam bramy życia wiecznego wywyższając Chrystusa i zsyłając nam Ducha Świętego; spraw; aby tak wielkie dary umocniły nasze oddanie się Tobie i pomnożyły naszą wiarę. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

niedziela, 17 maja 2015

DZIEŃ CZWARTY (poniedziałek)

Modlitwa wstępna - odmawiana w każdym dniu nowenny

Duchu Święty, Boże, który w dniu narodzin Kościoła raczyłeś zstąpić widomie na Apostołów, aby oświecić ich rozum, zapalić serca, utwierdzić w wierze i życie ich uświęcić, błagamy Cię najgoręcej w czasie tej nowenny, abyś również nam raczył udzielić tych samych darów dla naszego uświęcenia i wzrostu chwały Bożej. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa z dnia

Pismo Święte poucza: "Bóg jest tym, który umacnia nas wespół z wami w Chrystusie i który nas namaścił. On też wycisnął na nas pieczęć i zostawił zadatek Ducha w sercach naszych." (2 Kor 1, 21-22)

Módlmy się:
Duchu Święty, dziękujemy Ci za to, że nas opieczętowałeś Bożym podobieństwem, które jest zadatkiem szczęścia wiecznego i wezwaniem do świętości. Amen.

Ojcze nasz ...

Boże, Ty otworzyłeś nam bramy życia wiecznego wywyższając Chrystusa i zsyłając nam Ducha Świętego; spraw; aby tak wielkie dary umocniły nasze oddanie się Tobie i pomnożyły naszą wiarę. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

DZIEŃ TRZECI (niedziela)

Modlitwa wstępna - odmawiana w każdym dniu nowenny

Duchu Święty, Boże, który w dniu narodzin Kościoła raczyłeś zstąpić widomie na Apostołów, aby oświecić ich rozum, zapalić serca, utwierdzić w wierze i życie ich uświęcić, błagamy Cię najgoręcej w czasie tej nowenny, abyś również nam raczył udzielić tych samych darów dla naszego uświęcenia i wzrostu chwały Bożej. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa z dnia

Pismo Święte poucza: "Wszyscyśmy w jednym Duchu zostali ochrzczeni, aby stanowić jedno Ciało: czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni. Wszyscyśmy też zostali napojeni jednym Duchem." ( 1 Kor 12,13)

Módlmy się:
Duchu Przenajświętszy, Boże jedności, zgody i pokoju, błagamy Cię pokornie, abyś zawsze jednoczył wszystkich wierzących w Chrystusa w Jego świętym Kościele. Amen.

Modlitwa odmawiana w każdym dniu nowenny
Ojcze nasz ...

Boże, Ty otworzyłeś nam bramy życia wiecznego wywyższając Chrystusa i zsyłając nam Ducha Świętego; spraw; aby tak wielkie dary umocniły nasze oddanie się Tobie i pomnożyły naszą wiarę. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

piątek, 15 maja 2015

DZIEŃ DRUGI (sobota)

Modlitwa wstępna - odmawiana w każdym dniu nowenny

Duchu Święty, Boże, który w dniu narodzin Kościoła raczyłeś zstąpić widomie na Apostołów, aby oświecić ich rozum, zapalić serca, utwierdzić w wierze i życie ich uświęcić, błagamy Cię najgoręcej w czasie tej nowenny, abyś również nam raczył udzielić tych samych darów dla naszego uświęcenia i wzrostu chwały Bożej. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa z dnia

Pismo Święte poucza: "Bóg zbawił nas przez obmycie odradzające w Duchu Świętym, którego wylał na nas obficie przez Jezusa Chrystusa, Zbawiciela naszego, abyśmy usprawiedliwieni Jego łaską, stali się w nadziei dziedzicami życia wiecznego." (Tt 3,5-7)

Módlmy się:
Boże, który w chrzcie świętym obficie wylałeś na nas Ducha Świętego, spraw łaskawie, aby wspierał On nasze pragnienie nieba, aby nas zachęcał, uczył, oświecał, pocieszał, umacniał, leczył, usprawiedliwiał i zbawiał. Amen.

Modlitwa odmawiana w każdym dniu nowenny
Ojcze nasz ...

Boże, Ty otworzyłeś nam bramy życia wiecznego wywyższając Chrystusa i zsyłając nam Ducha Świętego; spraw; aby tak wielkie dary umocniły nasze oddanie się Tobie i pomnożyły naszą wiarę. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen



Litania Loretańska

Nowenna przed uroczystością ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

Kochani, kolejny razy w naszym życiu Bóg daje nam możliwość uczestniczenia w uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Możemy się jeszcze lepiej przygotować na przyjęcie Jego darów, trwając w łasce uświęcającej, przyjmując Najświętsze Ciało Pana Jezusa oraz odmawiając dziewięciodniową nowennę do Ducha Świętego.



Pierwszy dzień nowenny rozpoczniemy odmawiać jutro tj. w piątek. Pragnę byśmy wspólnie połączyli się w tej modlitwie, prosząc Naszego Dobrego Ojca aby udzielił nam swoich darów - dla całej wspólnoty i każdego z osobna, naszym rodzinom, przyjaciołom, sąsiadom, Polsce.

DZIEŃ PIERWSZY (piątek)

Modlitwa wstępna - odmawiana w każdym dniu nowenny

Duchu Święty, Boże, który w dniu narodzin Kościoła raczyłeś zstąpić widomie na Apostołów, aby oświecić ich rozum, zapalić serca, utwierdzić w wierze i życie ich uświęcić, błagamy Cię najgoręcej w czasie tej nowenny, abyś również nam raczył udzielić tych samych darów dla naszego uświęcenia i wzrostu chwały Bożej. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa z dnia

W ostatnim dniu oktawy Święta Namiotów, Jezus zawołał donośnym głosem: "Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzysz we Mnie, niech przyjdzie do Mnie i pije! A powiedział to o Duchu, którego mieli otrzymać wierzący w Niego." (J7,37-39)

Módlmy się:
Panie Jezu Chryste, jak drzewo po przyjęciu wody rozwija się i przynosi owoce, tak i my pragniemy przyjąć łaskę Ducha Świętego i przynosić owoce cnót. Amen.

Modlitwa odmawiana w każdym dniu nowenny
Ojcze nasz ...

Boże, Ty otworzyłeś nam bramy życia wiecznego wywyższając Chrystusa i zsyłając nam Ducha Świętego; spraw; aby tak wielkie dary umocniły nasze oddanie się Tobie i pomnożyły naszą wiarę. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

Litania Loretańska

niedziela, 19 kwietnia 2015

niedziela, 12 kwietnia 2015

MIŁOSIERDZIE BOŻE - JEZU UFAM TOBIE!

Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299).
 
Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699).


...Przyjdź grzeszna duszo i przybliż się do Miłosierdzia Boga. Dostąp tej wielkiej łaski przebaczenia i stań się nowym stworzeniem .... stań się cudem!


 

środa, 8 kwietnia 2015

ZMARTWYCHWSTAŁ PAN I ŻYJE DZIŚ !!!




Trwając w Oktawie Radości Poranka Wielkanocnego
pragnę życzyć Wam wszystkim
życia w pełni wiary, miłości i nadziei.

Niech zbawcza moc Męki Chrystusowej
oczyści nas z dawnej winy i uczyni nas w pełni
nowym stworzeniem.

Niech Światło Zmartwychwstałego
dociera w najgłębsze ukryte zakamarki każdej duszy,
... otwiera skamieniałe serce,
... kruszy wszelkie bariery,
... rozwiązuje więzy zła,
leczy rany - grzechu, choroby, smutku, bólu, samotności ...

...Aby we wszystkim był Bóg Uwielbiony i Wywyższony.

Życzę byśmy każdego dnia mieli odwagę żyć w takiej relacji z Ojcem,
jakby nie było nikogo innego tylko ja i ON,
dostrzegając zbawczą jego moc w drugim człowieku.

Życzę otwartych oczu serca, byśmy rozpoznali Jego obecność w nas.

Byśmy żyli tak jakby Chrystus
umarł wczoraj,
zmartwychwstał dziś,
miał powrócić jutro.



środa, 1 kwietnia 2015

GOLGOTA

Jerozolima już od czasów Dawida była otoczona murami. Herod Wielki w latach 30 -10 przed Chrystusem wzmocnił i odbudował wiele ich odcinków i dodał do nich nowe. Bieg murów trudny jest do odtworzenia, ponieważ Święte Miasto kilkakrotnie było zrównane z ziemią i odbudowywane. Golgota, miejsce wykonywania wyroków śmierci, leżała poza murami miasta. Była od nich niezbyt odległa. Od jednej z bram miasta wiodła ścieżka, która prowadziła obok Golgoty za stok urwiska do położonych niżej ogrodów. Korzystało z niej wielu ich właścicieli i pracowników. Golgota była niewielkim wzniesieniem, z którego sterczała naga skała przypominająca czaszkę. Z tego podobieństwa wzięła się nazwa wzniesienia, bowiem hebrajskie słowo golgota oznacza czaszkę. Wzniesienie kończyło się urwiskami zarówno od zachodu, jak i północy. W nich znajdowały się naturalne jaskinie i wykute groty. Także tuż pod skałą Czaszki były niewielkie pieczary. Późniejsza tradycja w jednej z nich umiejscowi grób prarodzica Adama. Urwisko od zachodniej strony mogło mieć głębokość od 8 do 6 m. (Dziś różnica poziomów między Golgotą a grobem wynosi 4 m. Odległość między obu miejscami - to ok. 23 m). 

Prawdopodobnie już od poziomu ok. 8 m na wyrównanym lub tarasowatym terenie mieściły się prywatne ogrody z drzewami oliwkowymi, figowymi czy granatami. Jeden z nich, własność Józefa z Arymatei, przylegał bezpośrednio do stoku Golgoty (nr 2). W nim Józef wykuł dla siebie grobowiec. Była to skalna komora-grota o wymiarach ok. 3x3 m i wysokości 2,5 m. Niezbyt wysokie wejście do niej wykute było blisko jednej ze ścian. Druga ściana posiadała na całej długości ławę, wznoszącą się ok. 60 cm od podłoża, szeroką - ok. 80 cm. Otwór wejściowy zamykano przy pomocy okrągłego, jak do żaren, kamienia, który przetaczany był w wyżłobionej przy ścianie koleinie. W grotach po północnej stronie Golgoty mieściły się cysterny na wodę, która prawdopodobnie służyła do nawadniania położonych w zachodniej części ogrodów.
Św. Helena w jednej z nich odnalazła w 325 r. krzyż Chrystusa i inne narzędzia Jego męki (gwoździe, tabliczkę z napisem winy). Co do autentyczności tego znaleziska, można mieć wiele poważnych zastrzeżeń. Ludzie tamtej epoki nie mieli jednak wątpliwości, że dotykają miejsc i przedmiotów związanych z wydarzeniami męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Nad Golgotą i Grobem została wzniesiona okazała świątynia w stylu bazylikowym.

Należy przypomnieć następujące wydarzenia historyczne, które zmieniły przynajmniej dwukrotnie konfigurację tego terenu. Najważniejszym z nich było całkowite zburzenie Jerozolimy w 132 r. przez cesarza Hadriana. Wówczas splantowano Jerozolimę i otaczające ją tereny i na tak wyrównanym miejscu wzniesiono nowe miasto. Aelia Capitolina była wybudowana w stylu miast grecko-rzymskich.

W Aelia Capitolina Forum - czyli centralny plac miasta, o bokach 100 x 100 m - umiejscowiono na terenach, na których znajdowała się Golgota i Grób Chrystusa. Wzgórze stanowiło najwyższy punkt, który wyznaczył poziom Forum. Do wyrównania terenu użyto gruzów, zarówno z domów i pałaców jak i murów Jerozolimy. Było ich wystarczająco dużo, by przysypać teren kilkumetrową warstwą i wyłożyć centralny plac oraz odchodzące od niego ulice grubymi płytami kamiennymi. Przekazy świadków mówią, że w miejscu, gdzie dokonano ukrzyżowania Chrystusa, Rzymianie wznieśli świątynię Jowisza, a nad miejscem Jego grobu zbudowano niewielką, w formie owalnej, świątynię Wenery.

W IV wieku św. Helena zburzyła obie świątynie, odsłoniła skałę Golgoty. Początkowo otoczyła ją posrebrzaną balustradą, a potem wzniosła nad Golgotą i Grobem Chrystusa obszerną bazylikę, która mieściła pod jednym dachem obie tak drogie chrześcijanom pamiątki. Bazylika została zburzona w 614 r. przez Persów. Po ich pokonaniu odbudowana przez Bizantyjczyków, staje się wkrótce (w 662 r.) łupem mahometan.

W 1009 r. kalif al-Hakim nakazał zburzyć pozostałe po bazylice ruiny. Usiłował nawet zniwelować wzniesienie Golgoty. Ten fakt spowodował zorganizowanie wypraw krzyżowych celem oswobodzenia najświętszych dla chrześcijaństwa miejsc z rąk islamu. W 1099 r. rozbrzmiało na nich dziękczynne Te Deum Godefroy de Bouillon i jego towarzyszy za wyzwolenie Jerozolimy spod władzy muzułmanów.

W 1130 r. przystąpiono do wzniesienia nad Golgotą i Grobem nowej świątyni. Przetrwała ona do dziś. Niestety, muzułmanie już w 1187 r. zajmują święte miejsca i pozostają władcami Jerozolimy aż do 1948 r. Choć Jerozolima przeszła pod administrację Izraela, to do dziś klucze do Bazyliki Anastasis pozostają nadal w rękach muzułmanów, którzy po wschodzie słońca otwierają katolikom bramy bazyliki o w wieczornej porze zamykają ją, życząc wszystkim dobrej nocy.



niedziela, 29 marca 2015

PASCHA NASZEGO ZBAWIENIA

Prawo stało się Ewangelią; stare stało się nowym;
figura stała się rzeczywistością; baranek stał się Synem.
(Meliton z Sardes)

I. Różne Paschy.

Wiele tradycji wyróżnia w historii zbawienia trzy rodzaje Paschy: Pascha Starego Testamentu, Pascha Chrystusa i Pascha Kościoła. Podział ten nie jest jednak precyzyjny. Jeśli odróżnia się liturgiczną Paschę Kościoła od historycznej Paschy Chrystusa, której jest powtórzeniem lub naśladowaniem, jak ją nazywają niektórzy starożytni pisarze, to tym bardziej słuszne staje się odróżnienie liturgicznej Paschy Izraela od historycznej Paschy Wyjścia, której jest ona pamiątką.

W historii świętej mamy zatem cztery, a nie trzy Paschy. Mają one wyraźnie określone miejsce w Piśmie:
  1. Pascha Pana: tzn. zbawcze przejście Jahwe w nocy wyjścia z Egiptu;
  2. Pascha Żydów, która jest przypomnieniem i coroczną aktualizacją przejścia Jahwe, ubogacona wspomnieniem wszystkich niezliczonych interwencji zbawczych Boga w historii narodu wybranego;
  3. Pascha Jezusa: tzn. jak zdaje się ją definiować św. Jan "przejście Jezusa z tego świata do Ojca (por. J 13,1) poprzez śmierć i zmartwychwstanie;
  4. Pascha Kościoła, który odnawia corocznie, a także cotygodniowo i codziennie, Paschę Chrystusa aż do dnia Jego przyjścia (1 Kor 11,26).

Rozróżnienie pomiędzy historią i liturgią historii jest niezmiennym założeniem starożytnych autorów chrześcijańskich mówiących o Passze. Nie jest ono jednak w sposób wyraźny określone. W istocie rozróżniają oni tylko dwie Paschy: Paschę Żydów albo Starego Testamentu oraz Paschę chrześcijan albo Nowego Testamentu. Ich przeciwstawienie, jako figura i rzeczywistość, stanowi zwyczajowy schemat najstarszych homilii paschalnych, który jest dostrzegalny już u autorów Nowego Przymierza, kiedy o Passze żydowskiej mówią z emfazą, w milczącym kontraście do tego, co św. Paweł określa jako nasza Pascha (por. 1 Kor 5,7).

Już z najwcześniejszych tekstów paschalnych Kościoła jasno wynika, że chodzi tu nie tyle o przeciwstawienie, ile raczej o sukcesję lub urzeczywistnienie, aż do przezwyciężenia wszelkiej dychotomii w kontemplacji jedynej tajemnicy Paschy, która jest nowa i antyczna, wieczna i współczesna.

Przebogate pojęcie tajemnicy paschalnej, które, począwszy od tekstów z drugiego wieku, wchodzi do chrześcijańskiego słownika, oraz idea typologiczna przyczyniły się w równej mierze do osiągnięcia,

niedziela, 15 marca 2015

poniedziałek, 2 marca 2015

WIELKI POST 2015

Jeszcze raz Bóg daje nam szansę byśmy się poprawili z naszych grzechów.
Życzę wszystkim owocnego przeżywania tego czasu aby Bóg mógł skutecznie przemienić nasze serce.




Słowo Ks. Piotra

W Środę Popielcową rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu, czyli czas czterdziestodniowego przygotowania do obchodów Świąt Wielkanocnych. Chcemy zatrzymać się nad tym czasem, aby lepiej poznać jego liturgię, znaczenie i w ten sposób lepiej przeżyć te wyjątkowe dni.

Historię tych dni przygotowania do Paschy.
Święto Paschy zaczęto obchodzić w Kościele w połowie II wieku. Przygotowania do tego Święta początkowo były krótkie, ograniczały się do jednego lub dwóch dni, potem stopniowo okres ten przedłużał się do tygodnia. Czterdziestodniowe przygotowanie do Paschy pojawia się w IV wieku. Trudno dzisiaj określić, który z Kościołów pierwszy wprowadził tę praktykę, nie mamy odpowiednich dokumentów ani świadectw. Skoro jednak ta praktyka przyjęła się tak powszechnie w całym Kościele, to znaczy, że odpowiadała duchowej potrzebie chrześcijan.

Dlaczego okres przygotowania do świąt trwa aż 40 dni?
Odpowiedź jest prosta. Liczba 40 w Piśmie Świętym posiada bardzo bogatą symbolikę; oto przez 40 dni Mojżesz przebywał na Górze Synaj (Wj 24,18), 40 dni Chrystus pościł na pustyni zanim rozpoczął publiczną działalność (Mt 4,2). Chrześcijanie starali się bardzo, aby ten czas przygotowania do Święta Paschy wynosił rzeczywiście 40 dni. I stąd nawet został przesunięty początek Wielkiego Postu z pierwszej niedzieli tego okresu na Środę Popielcową.

W jaki sposób chrześcijanie w IV, V i VI wieku przeżywali okres wielkopostny?
Przeżywali go w podwójnym wymiarze. W IV wieku czas przygotowania się do Paschy  był czasem ostatecznego przygotowania do przyjęcia chrztu. Oto do tego sakramentu przygotowują się ludzie

niedziela, 22 lutego 2015

"Pójdź za Mną" - Msza Święta z Adoracją

Zapraszamy wszystkich na Mszę Świętą z Adoracją Najświętszego Sakramentu oraz modlitwą uwielbienia.
26 Lutego 2015 Wejherowo Konwikt Św. Leona godzina 19.00.
Msze Świętą ubogaci śpiewem zespół Wspólnotowy "Agnus".



niedziela, 8 lutego 2015

Relacja zatrzymana na zdjęciach

Na stronie internetowej Parafii Św. Leona w Wejherowie można zobaczyć zdjęcia z uroczystości nadania patrona wspólnocie Marana Tha - Nawrócenie Świętego Pawła.

Galeria zdjęć

czwartek, 22 stycznia 2015

Marana Tha - Kurs I

Najbliższy kurs Marana Tha 1-go stopnia odbędzie się w dniach 13-15 lutego w Gdyni Cisowej. Początek w kościele Dobrego Pasterza ul. Lniana w piątek 13 lutego o godz. 18:30. Dalszy ciąg w sobotę o godz. 9:00 w Zespole Szkół Ekologicznych ul. Chylońska 246.

Szczęść Boże!

Ks. Kowalczyk

poniedziałek, 19 stycznia 2015

Uroczyste nadanie Imienia Patrona Wspólnocie Marana Tha

Po okresie wspólnego wzrastania i poszerzenia wiedzy dotyczącej postaci Św. Pawła, który stać się ma patronem naszej Wspólnoty, nadszedł w końcu ten moment.
25 stycznia 2015 w liturgii kościoła wspominamy Nawrócenie Świętego Pawła.
W tym dniu uroczyście odprawi mszę świętą Ks. Andrzej Kowalczyk w Konwikcie o godzinie 19.00 z naszym i waszym udziałem, z modlitwą uwielbienia.

Serdecznie zapraszamy wszystkich pragnących dzielić za nami naszą wspólną radość.


czwartek, 1 stycznia 2015

Kolędowanie to wspólne uwielbianie

Warto przyjść do kościoła jeszcze raz w tym dniu aby wspólnie oddać uwielbienie Dzieciątku oraz Świętej Rodzinie.
Niech jeszcze raz zabrzmi radośnie Gloria in exelisis Deo ...... Chwała na Wysokościach a na ziemi pokój ludziom dobrej woli.




Przypominam również o jutrzejszym, pierwszym w tym roku spotkaniu Marana Tha. Konwikt godzina 19.00. Zapraszam :)

Błogosławieństwa od Ojca Niebieskiego



By Wiara się w nas nie zachwiała 
Nadzieja nie umarła
Miłość nigdy nie zgasła.

By każdy z nas został odnaleziony prze Prawdę - 
Jezusa Chrystusa - Syna Bożego.
Prawdę, która wyzwala i pociąga zarazem.
Byśmy głęboko w naszym sercu zobaczyli czym jest Prawda.
Ona może uczynić nas ludźmi wolnymi.

Wszelkiego Błogosławieństwa w Nowym Roku.
Wspólnota Marana Tha z Wejherowa